omlouvám se, zkusila jsem zabít Ainowu
ta mrcha jenom utekla

No, I don't have a gun.

8. dubna 2015 v 19:29 | Ainowa |  Poslouchám
Kurt Cobain - dneska je to 21 let od nalezení jeho těla. Vzpomeňme si na něj - jako na geniálního umělce a tak trochu blázna. Trochu mi z jeho života běhá mráz po zádech, víte?
V kalendáři byste našli datum 8. dubna 1994. Kdosi (možná technik, údržbář, elektrikář - prostě muž, který má zkontrolovat bezpečnostní systém) si všímá, že v podkroví domu někdo leží. Bylo brzy ráno, pro Kurta však příliš pozdě, zemřel totiž už 5. dubna.

Well I swear that I don't have a gun.


Je ale mnohem víc věcí souvisejících právě s Kurtem, ze kterých mám podobné pocity. Vždyť vezměme třeba jednu z nejznámnějších (a také z mých nejoblíbenějších) písní od Nirvany - Come As You Are. Věta uvedená pod klipem (Well I swear that I don't have a gun.) je jedna z těch nejděsivějších věcí. Jako by plánoval, předpovídal co se stane a předem se tomu všemu vysmíval.
Pak, 30. března 1994, si tu zbraň vážně koupil.

Just because you're paranoid

Don't mean they're not after you

Přeskočme v čase ještě o kousek zpátky.
Třetí březen, ano, rok 1994. Hotel, osamělý Kurt Cobain a příliš mnoho rohypnolu - třeba ho zasáhly důsledky popularity, vzpomínky... nebo něco jiného. Co konkrétně vedlo k pokusu o sebevraždu, to se nikdy nedozvíme (nikdo mi netvrďte, že to byl omyl nebo náhoda - náhody neexistují). Jisté je, že od té chvíle to začalo jít s Kurtem z kopce mnohem strměji.
Věděli jste, že 11. března 1994 měla Nirvana odehrát koncert v Praze? Byl však zrušen, stejně jako zbytek Evropského turné.

Nechal s přesvědčit na léčení. Opustil léčebnu, chvíli byl nezvěstný. A ano, před 21 lety byl nalezen mrtvý. V krvi smrtelná dávka heroinu - vlastně 3x větší množství, než obyčejně zabíjí. Závislosti jsou svině, ale lidi taky. Zároveň tam byly také stopy po diazepamu (asi tak 10x slabší než rohypnol, ale o to návykovější). Samozřejmě nesmíme zapomenout na prostřelenou hlavu. Svět přišel o významného hudebníka. A Kurtovi se splnilo jeho přání patřit k legendám, stal se členem Forever 27 (spolu s Janis Joplin, Hendrixem, Morrisonem... více v tomhle článku).
Nevím... Nemyslím, že by bylo potřeba zmiňovat další podrobnosti o Kurtově životě. Já rozhodně doporučuju knížky Těžší než nebe a Nirvana - Pravdivý příběh, zajímavé potřehy a podrobnosti o jeho životě.
Věděli jste, že kromě krys a jiných hlodavců Kurt jeden čas choval i dvě želvy?

S tímto dnem smrti (5.4., btw) je však spojena ještě jedna významná osoba tohoto hudebního stylu, Layne Staley. Grunge je obsáhlý hudební styl, o tom žádná, jako první vás však rozhodně napadnou 2 skupiny (nebo alespoň většinu, ehm) - Nirvana a Alice In Chains. Layne byl zpěvákem a kytaristou právě druhé zmíněné skupiny. Narodil se ve stejný rok jako Kurt Cobain, dokonce se prý osobně znali, oba závislí na heroinu. 19. dubna 2002 byl nalezen mrtvý ve svém bytě, pravděpodobně se předávkoval směsí heroinu a koksu. Datum smrti se (podle rozkladu těla) odhaduje právě na pátého dubna. Jak říkám, všichni významní hudebníci jsou propojení nějakými drobnostmi nebo událostmi. Svět je malej, co?

Míň, než by si zasloužili, nicméně sakra, omlouvám se, poslední dobou nemám ani minutku navíc.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 living-on-the-run living-on-the-run | Web | 11. dubna 2015 v 8:29 | Reagovat

Geniální šílenec, můj velký hudební vzor, dodnes ovlivňuje lidi svou hudbou, ale bohužel, když dneska vyslovím jeho jméno, většinou mi v odpověď přijde: "Kurt Cobain? To je ten, co se zastřelil?", jako by to byla ta nejdůležitější věc o Kurtovi. Přitom jeho hudba si zaslouží mnohem víc pozornosti než prostý fakt, že spáchal sebevraždu.
Zrovna dočítám Pravdivý příběh, taky doporučuji. :)

2 Mič Mič | Web | 7. června 2015 v 8:27 | Reagovat

Ach, presne toto som teraz potrebovala, Nirvanu <3

3 Ainowa Ainowa | Web | 7. června 2015 v 9:31 | Reagovat

[2]: Ach. Je někdy potřeba i něco jiného než právě Nirvana? :)

4 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 25. března 2016 v 23:17 | Reagovat

Kurtův život je mi nesmírně blízký, že mě dokáže rozbrečet jakákoli zmínka s ním spojená...byl to tak citlivej umělec. Na nic si nehrál, byl sám sebou a dával do hudby nejen sebe, ale i svou bolest...a proto je jeho hudba nesmrtelná. ❤

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama