omlouvám se, zkusila jsem zabít Ainowu
ta mrcha jenom utekla

Nevědomost a ignorance

20. listopadu 2016 v 19:45 | Ainowa |  Pocity
Prý jsme ztracená generace. Nezajímáme se, můžeme žít spokojený život a to bez nějaké větší snahy. Před aktuální situací je jednodušší zavřít oči. Cesta nejmenšího odporu.
Že chtějí zavést trest za hanobení hlavy státu - omezit svobodu slova? No co, asi jsme generací, která je ochotná něco takového akceptovat.


Je lehký žít v přesvědčení, že to není pravda - pokud se tedy obklopujete správnými lidmi, pokud sledujete českou twitterovou scénu, pokud trávíte čas s pseudoumělci. A o to bolestivější je pak narazit na lidi, kteří cestu nejmenšího odporu opravdu vyznávají. Vždyť spousta lidí našeho věku doopravdy nemá tušení, co všechno se 17. listopadu stalo. Nechtějí se zajímat o to, jaký to bylo před listopadem '89. Pravda a láska? Teď spíš nevědomost a ignorace.

Takže když padl návrh, že se půjdeme 17. podívat na místní umělecký festival, trochu jsem pochybovala. Jenomže jsem ten typ, co nedokáže říct ne divadlu a dobrý společnosti. Původní plán byl zajít na variaci na Farmu zvířat a Havlovy jednoaktovky. Protože ale plány nikdy nevyjdou, místo prvního představení jsem s pár lidmi skončila na nádvoří zámku. Srdce ze zapálených svíček, kytara, zpěv a vyprávění o listopadu 1989 z pohledu osoby, která se k tomu přimotala.
A i když se zdálo, že mnoho lidí jen prošlo okolo, zapálených svíček bylo nakonec mnohem víc, než kdokoliv čekal. Kouzlo té půlhodiny nedokážu přesně popsat. To byla ale chvíle, kdy mi došlo, že "nevědomost a ignorance" je hloupost. Nezáleží na těch, kteří sedí doma a stěžují si. Záleží na těch, kteří vyjdou ven a jsou ochotní doopravdy něco udělat. Vždycky to tak bylo.


Ačkoliv nás hřálo mládí (a grog), přesunuli jsme se za teplem do nedalekého baru a doufali, že tam stihneme konec prvního představení. Jenomže místnost, ve které se divadlo hrálo, úplně praskala ve švech. Havlovy jednoaktovky (kam už se nám podařilo dostat) měly úspěch skoro srovnatelný. A počet lidí, který pak zpíval písničky českýho disidentu...
Naděje. Nejsme všichni ignoranti.
Možná to tak vidím, protože se pohybuju hlavně v kruzích pseudoumělců. Bavím se s pochybnými pisálky, skorohudebníky, divadelníky, knihomoly a všelijakými divnými (více či méně netalentovanými) existencemi. Troufám si ale říct, že ti nebyli převážnou částí publika. Byli to úplně obyčejní lidi. (Na první pohled šediví lidé, pokud si tuhle teorii někdo pamatuje.)
Jenom chci říct, že je možný, že jsme ještě tady. Že nejsme všichni ztracení.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 I am Jane I am Jane | Web | 13. prosince 2016 v 9:28

Máš pravdu :) i když jsem jedna z těch co sedí doma :(

2 Daisy Daisy | Web | 13. prosince 2016 v 9:28

Vsechno tohle plyne od nasich rodicu. Je taaak easy se rozvest. Jeste vic easy se ani nevzit... Proc se mame snazit my, jejich deti, kdyz oni nedokazi udrzet ani fungujici rodinu, kterou je mama, tata a dite?
Ale staci si procist par blogu a hned je ti jasny, ze nase generace neni tak spatna:).

3 Matthias Matthias | 13. prosince 2016 v 11:16

Bože, to jsou zase hlody...

Tak postupně. Jakákoliv silná levicová forma vlády vede k pasivitě lidí a není to náhoda, nýbrž vlastně kýžený cíl této politiky. Čím větší útisk existoval, tím větší pasivita lidí bylo.

A ano, dnes existuje pasivita, protože se to děje zase - zase tu máme silnou levicovou formu vlády... Zákazy kouření, EET, zákazy, regulace, EU, zákaz urážení prezidenta - děje se to zase - omezování svobody a ano, vede to k pasivitě.

Ale vede to ještě k něčemu horšímu, než je pasivita. Je to iluze aktivity. Pár lidí si myslí, že je hrozně aktivní a hrozně mění společnost, když... co? Zapálí někde svíčky ve tvaru srdce? Demonstrovali na náměstí? Zkoušeli sepsat petici, i když to nakonec nebylo k ničemu?

Hovno...

Dnešní systém je navrhnutý tak, aby v něm NEBYLO možné něco měnit. A zároveň vytvářel iluzi, že něco měnit lze...

Setkávám se s idealisty, co furt křičí, jak nemáme být pasivní, máme jít ven a měnit svět... ale nevedou říct jak. Jen zopakují těch pár idealistických žvástů a nakonec je reálné logické argumenty dostanou do kouta.

"Chceš něco změnit, tak běž volit!"
"Volil jsem... vyhrálo hnutí ANO, které jsem nevolil."
"Měl jsi přesvědčit víc lidí... měl jsi diskuzí přesvědčit druhé."
"Ukecával jsem stovky lidí... nikdo neposlouchal. Ani když jim ukážeš, jak Babiš přišel k penězům, tak je jim to fuk a dál ho volí."

nebo

"Něco se ti nelíbí? Tak třeba sepiš petici."
"Sepsal... sbíral jsme hlasy ve svém volném čase... nakonec to petiční komise zamítla, protože kombajn."

"Co kdyby založil stranu a zkusil prosadit svoje zájmy."
"Akorát nikdo stranu volit nebude, pokud neslibuje levicové nesmysly jako ČSSD se svým MHD zadarmo apod."

Už se proberte... žádná aktivita není možná... žádná aktivita k něčemu nevede...

nesouhlasíte někdo se mnou? Tak mi ukažte, jak aktivita jedince někdy změnila něco... a ne, nechci tu nesmysly a drobnosti - ukažte mi třeba, jak EU něco zakázala... někdo tzv. "neseděl na zadku a šel něco udělat" a skutečně ten zákon zrušili kvůli němu... nestalo se to nikdy, že? Jistěže ne...

4 inspiracenauteku inspiracenauteku | Web | 13. prosince 2016 v 12:22

[3]: Ačkoliv nerada, tak souhlasím.

5 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 13. prosince 2016 v 12:56

[3]: Levicová politika, lol. Člověče, ty jsi dobře mimo.

"Chceš něco změnit, tak běž volit!"
"Volil jsem... vyhrálo hnutí ANO, které jsem nevolil." Tyvole, princip dnešní demokracie, neasi.

Proč vůbec operuješ s tak velkýma jednotkama jako EU? Nestačí ti lokální problematika? Copak nechápeš, že se nejdřív musíš naučit abecedu, abys mohl číst?

Chápu, že na tebe byl celý svět strašně ošklivý a proti tobě. Tak radši seď na prdeli a šoupej nohama. Možná tak budeš užitečnější. A nebul, když nechceš "zakládat stranu, protože se stejně nic nezmění" a celejsvětjenahovnoavůbecjenejlepšísezabít.

6 Matthias Matthias | 13. prosince 2016 v 13:49

[5]: OMG ty jsi úplně blbej...

Ano, hnutí ANO a ČSSD koualice je levicová.

EU je lokální problematika, protože jejich regulace platí pro nás.

Na zbytek píčovin radši ani nereguju... upal se

7 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 13. prosince 2016 v 14:58

[6]: Lol, nežer už ty houby, nebo budeš mít zase halušky. Můžeš do Bruselu napochodovat třeba se samopalem, když mi to z tvojí logiky vychází jako jediná možnost, jak s tím něco udělat.
Nebo dál plakej a mysli si, že máme levicovou koalici. A zabij se, když je to všechno tak zbytečný.

8 Avilan Avilan | Web | 13. prosince 2016 v 15:09

Je to chvályhodné. Souhlasím, že co se týče politiky a naší historie, většina lidí má mezery a projevuje nezájem.
Ale označovat je za ignoranty? To jako vážně?

9 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 13. prosince 2016 v 15:35

[8]: A co jinýho jsou, než ignoranti?

10 Avilan Avilan | Web | 13. prosince 2016 v 15:39

[9]: Já ti nevím, ale to by každý mohl z různého aspektu někoho jiného označit za ignoranta. To je jako kdybych řekla, že se zajímám o četbu a všichni lidé, kteří nepřečtou za týden aspoň jednu knihu, jsou ignoranti a neznalci :). Právě tohle je ta nejhorší cesta, jak lidi k něčemu přivést, když je označíš za "blbce".

11 Ainowa Ainowa | 13. prosince 2016 v 16:07

Omlouvám se za ukončení debaty, ale tohle NENÍ politický blog, tohle je deníčkoidní shrnutí dne jedný střízlivějící holky. Nechci, aby se tu ve velkém řešila politika, vždyť kolik toho sotva plnoletá holka může vědět?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama